Taiwan Bottle Post

look back 2022

18 / 20

Feb 2022

We invite you to revisit our Taiwan Bottle Post program, which took place in collaboration with E-Dance Theatre at Venue | Taiwan. The program offered discussion about innovation in the digital arts through seminars and artist talks, while screening international dance films and streams to both a live and virtual audience.

| Press

| Download the full schedule

Dance Films

Be Circled

Maka Kiladze
#Dance Film
18:45 // Sun Feb 20
Room A

Liquid Culture

Dimitris Barnias
#Dance Film
20:00 // Sun Feb 20
Room A

Days Like These

Mawrgan Shaw
#Dance Film
18:45 // Sun Feb 20
Room A

I AM THE OTHER

Lucio A. Baglivo
Rita Stepien
Peter James
#Dance Film
20:00 // Sun Feb 20
Room A

SALTO

Marc Philipp Gabriel
#Dance Film
20:00 // Sun Feb 20
Room A

Ectopic Bodies

Andrea Vezga
#Dance Film
20:00 // Sun Feb 20
Room A

Siamoise

Hai Wen Hsu
#Dance Film
18:45 // Sat Feb 19
Room A

Out Of Ordinary

Alicja Pahl
Luca Signoretti
Tobias Buchmann
#Dance Film
20:00 // Sat Feb 19
Room A

Kattam Katti

Urja Desai Thakore & Pagrav Dance Company
#Dance Film
20:00 // Sat Feb 19
Room A

Lucid Green

Joseph Gebrael
#Dance Film
18:45 // Sat Feb 19
Room A

liminal

Julián Larroza
#Dance Film
18:45 // Sat Feb 19
Room A

Ghazal

Jana Younes & Beirut Contemporary Ballet
#Dance Film
18:45 // Sat Feb 19
Room A

Green Dawn

Fu Le
#Dance Film
18:45 // Sat Feb 19
Room A

Kykeon

Mária Júdová
#Dance Film
20:00 // Fri Feb 18
Room A

M(e)&M(other)

Raimonda Gudavičiūtė
Sebastian Heindorff
Ingrida Gerbutavičiūtė
#Dance Film
20:00 // Fri Feb 18
Room A

I Don’t Walk, I Dance

Darren Tan Ter Loong
#Dance Film
20:00 // Fri Feb 18
Room A

Liwanag (Illumination)

Noah Del Rosario
Rian Simon Magtaan
#Dance Film
20:00 // Fri Feb 18
Room A

Establet Pandemic Ballet

Silvina Helena Grinberg
#Dance Film
18:45 // Fri Feb 18
Room A

BEYOND

Simone Wierød
#Dance Film
18:45 // Fri Feb 18
Room A

JONTAE

Siam Obregón & Kyana Lyne
#Dance Film
18:45 // Fri Feb 18
Room A

2m²

Antonin Comestaz
#Dance Film
18:45 // Fri Feb 18
Room A

Dance Stream Performance

Architecture of the Urban Body

Pak Ndjamena
Ivan Barros
#Dance Stream
20:00 // Sun Feb 20
Room B

the gravity in between

Angelos Papadopoulos
#Dance Stream
20:00 // Sat Feb 19
Room B

Asterion’s Rooms / Dance into the Web-Maze

Novissimo Bestiario
#Dance Stream
17:30 // Sun Feb 20
Room B

Seminars

A new theatre? Rethinking the reality and fiction of theatre dance through live dance stream

Jeff Hsieh
Xiang Jun Fan
#Seminar
18:45 // Sun Feb 20
Room B

Dance image – collision and experimentation in multiple spaces

Peng Hsiao-yin
Xiang Jun Fan
#Seminar
17:30 // Sun Feb 20
Room A

The resonance of body and imagery in dance film experimentation

Po-Wei Wang
Xiang Jun Fan
#Seminar
18:45 // Sat Feb 19
Room B

The narrative of dance film

PoorBoy
Xiang Jun Fan
#Seminar
17:30 // Sat Feb 19
Room A

Screendance as a motor for social change

Kerstin Hamburg
Jasmine Fan
#Seminar
18:45 // Fri Feb 18
Room B

Special Program

Plume

Films.Dance in collaboration
#Dance Film
17:30 // Sat Feb 19
Room B

Torn

Films.Dance in collaboration
#Dance Film
17:30 // Sat Feb 19
Room B

Sit Still

Films.Dance in collaboration
#Dance Film
17:30 // Sat Feb 19
Room B

Edging Normal

Films.Dance in collaboration
#Dance Film
17:30 // Sat Feb 19
Room B

Weakness of the Flesh

Films.Dance in collaboration
#Dance Film
17:30 // Sat Feb 19
Room B

Kaduna

Films.Dance in collaboration
#Dance Film
17:30 // Sat Feb 19
Room B

Pássaro Distante

Films.Dance in collaboration
#Dance Film
17:30 // Fri Feb 18
Room B

Dadu

Films.Dance in collaboration
#Dance Film
17:30 // Sat Feb 19
Room B

Another Dance Film

Films.Dance in collaboration
#Dance Film
17:30 // Fri Feb 18
Room B

My Body is Another Landscape

Trimukhi Platform
Jean-Frédéric Chevallier
#Dance Film
17:30 // Fri Feb 18
Room B

《0 1 D0》

Ching-Ju Chang
#Dance Film
17:30 // Sat Feb 19
Room B

Project team

Artistic Director / Curator: Jasmine Fan | Technical / Communications Director: Doria Worden | Co-curator / Producer: Dr. Xiang-Jun Fan | Production Manager / Producer: Shu Han Yang | Technical team: YVC Studio | Interpreters: Mina Wang, Yu Pi Chen, Yijing, Betty Yi-Chun Chen, Dr. Stefanie Eschenlohr | Graphic designer: Dan Yu Chang | Photography: Tobias Hoops and Che Lee Hsin | Website programmer: Falk Schulze

Supported by