DIGI play DANCE

look back 2022

9 / 18

Sept 2022

We invite you to revisit our DIGI play DANCE program, which took place in multiple locations in Hamburg in September 2022.

The program featured a selection of dance films, dance stream and live dance performances. Focusing on the connection of digital media with movement and the performing arts, TANZAHOi was joined in Hamburg by the international artists for artist talks, a round table discussion and exciting exchanges over current innovation in dance.

Jury Award | SILO by Sarah Adjou and Jérémie Bouillon

Claussen-Simon-Stiftung Feature Award | Bellydance Vogue by Hadi Moussally

Audience Choice Award | IN-BOX by Pak Ndjamena and Ivan Barros

| Press

| Download the full schedule

Dance Films

FIST

Thomas Bos
#Dance Film
18:30 // Sat Sep 10
Metropolis Kino

Bellydance Vogue

Hadi Moussally
#Dance Film
18:30 // Sat Sep 10
Metropolis Kino

SILO

Sarah Adjou
Jérémie Bouillon
#Dance Film
20:15 // Sat Sep 10
Metropolis Kino

A BODY IS

Jaime Dezcallar
#Dance Film
20:15 // Sat Sep 10
Metropolis Kino

Lamentation: Iconic

Rachael Servello
#Dance Film
17:00 // Sat Sep 10
Metropolis Kino

My body has a story to tell

Nihad Isa
#Dance Film
20:15 // Sat Sep 10
Metropolis Kino

Troleibusas

Augustė Baltrūnaitė
#Dance Film
20:00 // Fri Sep 9
Metropolis Kino

Yurodivy

Ryan Renshaw
#Dance Film
20:15 // Sat Sep 10
Metropolis Kino

Gravity

Paul Shepherd
Peggy Ho
Paul Börchers (aka Yobkiss)
#Dance Film
17:45 // Sun Sep 11
Metropolis Kino

too many heroes

Andrea K. Schlehwein
#Dance Film
17:45 // Sun Sep 11
Metropolis Kino

CONNECTED – Log In for Intimacy

Penelope Morout
#Dance Film
17:45 // Sun Sep 11
Metropolis Kino

They Dance With Their Heads

Thomas Corriveau
#Dance Film
17:45 // Sun Sep 11
Metropolis Kino

Time Garden: skull bridge

Scotty Hardwig
#Dance Film
17:45 // Sun Sep 11
Metropolis Kino

Formosan Blue Magpie

Peng Hsiao-yin
#Dance Film
18:15 // Fri Sep 9
Metropolis Kino

Our Planet Destiny

Li Chen
#Dance Film
18:15 // Fri Sep 9
Metropolis Kino

Mother Melancholia

Samantha Shay
#Dance Film
18:15 // Fri Sep 9
Metropolis Kino

Fringe

Jasmine Ellis
#Dance Film
18:15 // Fri Sep 9
Metropolis Kino

Fresh oranges into the ocean

Silvia Giordano
#Dance Film
20:15 // Sat Sep 10
Metropolis Kino

Bound By Body

Minkyou Yoo
#Dance Film
20:15 // Sat Sep 10
Metropolis Kino

SURRENDER

Kosta Karakashyan
#Dance Film
20:00 // Fri Sep 9
Metropolis Kino

Eymen- point of view

Lenka Kniha Bartůňková
#Dance Film
20:00 // Fri Sep 9
Metropolis Kino

Argento Vivo

Gennaro Maione
#Dance Film
17:00 // Sat Sep 10
Metropolis Kino

Loïe Fuller – Die elektrische Fee

Betina Kuntzsch
#Dance Film
17:00 // Sat Sep 10
Metropolis Kino

THREE

Naoto Iina
#Dance Film
17:00 // Sat Sep 10
Metropolis Kino

IN-BOX

Pak Ndjamena
Ivan Barros
#Dance Film
18:30 // Sat Sep 10
Metropolis Kino

Fantasma Neon

Leonardo Martinelli
#Dance Film
18:30 // Sat Sep 10
Metropolis Kino

Épicentre

Anne Nguyen
#Dance Film
20:00 // Fri Sep 9
Metropolis Kino

Dance Stream Performance

VERONIKA – 2GETHER/AL(L)ONE – (ON)LINE

Jerca Rožnik Novak
#Dance Stream
19:15 // Sun Sep 11
Metropolis Kino

Brimming

Josh Martin
Company 605
#Dance Stream
20:30 // Sun Sep 11
Metropolis Kino

Live Performances & Installations

Stream: City

Dani Joss
Drosia Triantaki
Die Wolke art group
#Performance
19:00 // Thu Sep 15
LICHTHOF Theater

Eve 3.0

Compagnie Voix
#Performance
15:30 // Sun Sep 18
LICHTHOF Theater

FALLA VR – The Exhibition

Julia B. Laperrière
#Performance
13:00 // Sun Sep 18
LICHTHOF Theater

Δtopia

Die Wolke art group
Drosia Triantaki
Dani Joss
#Performance
13:30 // Sun Sep 18
LICHTHOF Theater

Hand extension, inheritance of the palm – Mechanical Puppet Project

He-lin Luo
#Performance
14:30 // Sun Sep 18
LICHTHOF Theater

Radical Dance Series

Fernanda Ortiz
#Performance
13:00 // Sun Sep 18
LICHTHOF Theater

Special Program

The Sirens – Song XII

Philippe Saire
#Special Program
21:45 // Fri Sep 9
Metropolis Kino

Shaman

Benson A’kuyie
#Special Program
17:00 // Sun Sep 11
Metropolis Kino

Stille_inbetween_II, Fotografie & Tanz

Chris Kremberg
#Special Program
17:00 // Sun Sep 11
Metropolis Kino

INFLORESCENCE

Nicolaas Schmidt
#Special Program
17:00 // Sun Sep 11
Metropolis Kino

endlessly being

Friederike Höppner
Ursina Tossi
#Special Program
21:45 // Sat Sep 10
Metropolis Kino

bulabulay mun? (Variation)

Maurice LAI Yu-man
Baru Madiljin
#Special Program
21:45 // Fri Sep 9
Metropolis Kino

Additional events

Film Award Ceremony

Virginie Aubry
Regina Lissowska
Zara Gayk
#Dance Film
21:45 // Sun Sep 11
Metropolis Kino

Round Table: Trends in the connection of performing arts and digital technology in Germany, France, and Taiwan

Steffen Klewar
Chih-Yung Aaron Chiu
Christine Graz
Cédric Huchet
#Seminar
17:00 // Fri Sep 9
Metropolis Kino

Fringe Market Performances @ Festival Center

#Social
12:00 // Sun Sep 11
Bewegungsraum

Fringe Market Performances @ Festival Center

#Social
12:00 // Sat Sep 10
Bewegungsraum

Fringe Market Performances @ Festival Center

#Social
12:00 // Fri Sep 9
Bewegungsraum

Festival After Hours + Music

John Joses
#Social
23:00 // Fri Sep 9
Jupi Bar

Project team

Artistic Director / Curator: Jasmine Fan | Technical Director / Communications: Doria Worden | Co-curator: Dr. Xiang-Jun Fan | Festival Assistents: Ray Juster, Raina Dreglies, Ruben van den Belt | Moderation and Music: THORD1S | Technical team: Nina Ozan, Daniel Teklieki | Graphic design – festival image: Dan Yu Chang | Photography: Tobias Hoops, Julia Gaes, Ray Juster | Website programmer and advisor: Falk Schulze | Trailer edit: Rasmus Rienecker

Juries

| Jury Award

Zara Gayk // Board member of the TANZRAUSCHEN Festival (Germany)
Virginie Aubry // Head of cultural dissemination and promotion of the CN D’s collections (France)
Regina Lissowska // Curator of Short Waves Festival / Dances with Camera (Poland)

| Claussen-Simon-Stiftung Feature Award

decided by stART.up-Alumna from Claussen-Simon-Stiftung:
Julia Küllmer
Faezeh Nikoozad
Si-Ying Fung
René Reith

Main support from

Supported by